Akne ili bubuljice javljaju se najčešće u vreme puberteta. Međutim nije neobično da to oboljenje imaju i odrasli jer se akne mogu pojaviti i nakon 40 godina starosti. Uklanjanje akni i njihovo lečenje nije jednostavno i često se moraju kombinovati različiti preparati i tretmani da bi se dobili zadovoljavajući rezultati i prevenirale komplikacije u vidu ožiljaka od akni. Uklanjanje akni laserom je efikasna metoda.
A u poliklinici Diva dr Bogdanović, pacijentima su na raspolaganju medicinski laseri, tim specijalista dermatologije i savremena tehnologija Twinlight ili frakcionisanog ER:Yag lasera koji su pokazali svoju efikasnost u lečenju blažih i srednje teških oblika akni!
Akne (Acne Vulgaris) ili bubuljice su upalno oboljenje lojnih žlezda. Ukoliko se ne leče na vreme mogu ostaviti trajne posledice – ožiljke od akni. A lečenje akni laserom je dokazano efikasna metoda. Zato je čest izbor lekara specijalista dermatologije u poliklinici Diva.
Na besplatnom konsultativnom pregledu naši lekari specijalisti, koji imaju bogato i dugogodišnje iskustvo u radu, proceniće stanje kože, koji laser je optimalan, kakvi se rezultati mogu očekivati, kao i koliko tretmana je potrebno za uklanjanje akni.
BESPLATNU konsultaciju za uklanjanje akni laserom u Beogradu sa lekarima specijalistima dermatologije poliklinike Diva dr Bogdanović možete zakazati u jednoj od naših poliklinika ili specijalističkih dermatoloških ordinacija:
Stručnjaci smatraju da budućnost u lečenju akni predstavljaju laserski tretmani, jer daju odlične rezultate za kratko vreme (što zavisi od tipa kože i od toga kolika je površina kože zahvaćena aknama, genetike, hormonskog statusa i načina života svakog pojedinačno).
I zato u poliklinici “Diva” lekari specijalisti dermatologije za lečenje akni koriste 2 savremena medicinska lasera:
Nova savremena tehnologija – TwinLight laser – efikasno leči akne i istovremeno sprečava pojavu komplikacija kao što su ožiljci od akni.
TwinLight laser je novi kombinovani Er:Yag i Nd:Yag laser čija svetlost ima protivupalno i regenerativno dejstvo. Na taj način umiruje nastalu infekciju i regeneriše kožu u svim slojevima istovremeno praveći piling površinskih slojeva – epiderma.
Upravo zato je to efikasna i komforna terapija za uklanjanje akni i ožiljaka od akni.
Snažni efekti Frakcionisanog Er:Yag lasera u tretmanu za lečenje akni su posledica usavršene tehnologije laserskog snopa koji je strogo selektivan.
Tretman ovim laserom je sigurna, minimalno invazivna procedura za koja korišćenjem tehnike frakcionisanja laserskog zraka pravi mikroskopske ranice duboko u koži. To omogućava da se površinski sloj kože brzo obnovi i saniraju akne, a tretirane zone u dubljim slojevima derma dovode do proizvodnje potpuno novih kolagenih vlakana sa izuzetnim rezultatima u uklanjanju ožiljaka uz istovremeno zatezanje tretirane kože.
Da. Pored laserskog lečenja akni, procedura koja daje izuzetne rezultate kod blažih i srednje teških oblika je i PRP tretman.
PRP je tretman tokom kojeg se koriste faktori rasta iz krvne plazme samog pacijenta. Time se omogućava regeneracija tkiva i bolji protok krvi u koži. Koži se popravljaju tonus i elastičnost, te podstiče stvaranje novog kolagena.
Plazma terapija bogata trombocitima je oblik regenerativne medicine koja koristi sposobnosti organizma da se sam zaleči, odnosno prirodne faktore rasta koje telo koristi za lečenje tkiva.
Ova procedura:
Ujedno utiče na podmlađivanje kože, jer deluje na redukciju finih bora, a koža je elastičnija, svežija i sjajnija, te su benefiti ove procedure mnogobrojni. Dodatna prednost je što se PRP može kombinovati sa laserskom terapijom.
S obzirom na to da se tokom PRP terapije koriisti krvna plazma samog pacijenta, ne dolazi do alergijskih ili imunoloških reakcija.
Od tipa akni i zahvaćene površine lekar specijalista dermatologije na besplatnim konsultacijama donosi odluku o tome koliko tretmana je potrebno. A obično se rade 3 tretmana sa razmacima od mesec dana.
Lekari specijalisti dermatologije u poliklinici Diva na osnovu tipa akni, stanja kože, genetike, hormonskog statusa, zone koja je zahvaćena aknama i načina života na BESPLATNIM konsultacijama donose odluku koji laser će se koristiti, kao i da li će u lečenje uključiti PRP tretman. Kod teških oblika akni neophodno je koristiti i lokalnu ili sistemsku terapiju pod kontrolom lekara specijaliste.
te se pacijent veoma brzo nakon tretmana može vratiti svakodnevnim aktivnostima. Što je posebno važno mladim ljudima koji vode dinamičan život.
Akne je veoma važno lečiti na vreme uz korišćenje odgovarajućih preparata i tretmana, da bi se prevenirale posledice u vidu ožiljaka od akni.
Takođe, akne mogu da budu izuzetno bolne.
Uz to, akne, pored fizičkih, mogu dovesti i do psihičkih posledica, naročito u periodu adolescencije jer utiču na smanjenje samopouzdanja i moguća je pojava depresije.
Akne je veoma važno lečiti na vreme uz korišćenje odgovarajućih preparata i tretmana, jer u suprotnom mogu ostaviti posledice u vidu ožiljaka od akni.
Različiti su razlozi za pojavu akni i mogu se manifestovati u različitim životnim dobima.
Najrasprostranjeniji naziv za akne je bubuljice u široj populaciji. Međutim, to bi mogao biti samo jedan od stadijuma u razvoju akni. Najčešće se javljaju na licu, vratu, ramenima i leđima.
U zavisnosti od lezija koje dominiraju u kliničkoj slici akne se dele na:
Ovo je najblaži oblik akni, bez inflamacije. Ovi oblici nemaju za posledicu ožiljke.
U narodu poznatiji kao mitiseri ili “crne tačke“ u porama.
To su poluloptasti bledi čvorići promera oko 2 mm koji se javljaju na masnoj koži sa proširenim porama.
Predstavljaju srednje težak oblik akni. Nastaju upalom zatvorenih komedona i izgleda kao crvenkasti čvorić, bez gnoja.
Ovaj oblik može da ostavi ožiljke.
Takođe srednje težak oblik akni nastao iz zatvorenih komedona koji hoće da ostavi ožiljke. To su mehurići ispunjeni gnojem – gnojanice.
Predstavljaju najteži oblik akni. Kod njega su prisutni i komedoni i papule i pustule. Zapaljenski proces napreduje i zahvata dublje delove folikula. Oni ostavljaju ožiljke.
Lezije koje dominiraju su:
Tvrdi bolni čvorovi sferičnog oblika – promera većeg od 0,5 cm. Najčešće se javljaju na leđima i ramenima.
Smeštene su dublje u dermu, često upaljene i bolne.
Ovaj oblik se češće javlja kod muškaraca.
Iako se najčešće javljaju kod adolescenata, akne se mogu javiti u svim periodima života, čak i kod beba.
U zavisnosti od toga u kom životnom dobu su se pojavile, akne se dele na:
Pojavljuju se po rođenju u najvećem broju slučajeva na obrazima beba, a najčešće se povlače oko 3. meseca starosti. Čest je slučaj da ih nije potrebno tretirati već prolaze spontano ako se koristi adekvatna nega. Retko zahtevaju lečenje.
Istih su karakteristika kao i neonatalne akne, ali se na koži pojavljuju između 3. do 12. meseca života.
Mladalačke ili pubertetske bubuljice koje se javljaju u adolescentskom dobu između 15. i 18. godine. Ovo je ujedno i najčešći oblik akni koje zahvataju lice i gornji deo tela. Često ostavljaju ožiljke ako se ne leče.
Češće se javljaju kod žena i to nakon 25. godine života i to na bradi i vilici. Međutim, mogu zahvatiti i celo lice, vrat i gornji deo tela. Kao i Acne vulgaris mogu da ostave ožiljke.
Akne mogu biti blage, umerene ili teške. Imajući to u vidu, mogu se podeliti na:
Ovo je najblaži, ali najčešći oblik akni. Karakteristično za njih da su na koži primetni komedoni i tek poneka pustula.
Kao što smo već pomenuli, mogu biti otvoreni ili zatvoreni, a uzrok im je prekomerna aktivnost lojnih žlezda i prevelika količina sebuma. U blokiranim porama se skupljaju odumrle ćelije kože, nečistoće i masti, pa se stvara vidljiv čep, a lice postaje hrapavo na dodir.
Ovim aknama su sklonije osobe sa prirodno proširenim porama.
Spadaju u umeren oblik akni, a karakterišu ga i papule i pustule. Papule često prelaze u pustule, iz crvenkastih čvorića u gnojne mehuriće ako se ne leče. Često dovode do pojave ožiljaka.
Ovaj oblik spada u teške akne i predstavljaju težak dermatološki problem, ali nisu česte u svetskoj populaciji.
One su kombinacija nodula (tvrdih lezija duboko u koži) i cisti (akne duboko u koži ispunjene gnojem), zato su poznate i pod nazivom acne nodulo-cistica.
Najređi oblik akni. Češće se javlja kod muškaraca. Poznate su i pod nazivom akutne febrilne ulcerativne akne.
Lečenje akni je vrlo spor i dugotrajan proces koji može da traje i do godinu dana kada je reč o težim oblicima.
Tokom perioda lečenja potrebno je tretirati kožu antibakterijskim sredstvima (sapunima, losionima i kremama) i lokalnim antibioticima, uz čestu oralnu upotrebu antibiotika.
Kod težih oblika se primenjuje i hormonska terapija (kod žena).
Za lečenje akni najčešće se koriste:
Međutim, tradicionalno lečenje akni preparatima za lokalnu upotrebu i antibioticima mogu imati neželjena dejstva:
Za cene drugih procedura pogledajte naš CENOVNIK.
Kao posledica akni često ostaju flekice koje mogu biti crvene ili tamne prebojenosti. Efikasno uklanjanje fleka od akni je moguće sa različitim tipovima lasera.
Poliklinika Diva raspolaže sa čak 4 lasera kojima se mogu tretirati i crvene i tamne flekice:
Stručni tim poliklinike Diva ima višedecenijsko iskustvo u lečenju akni laserskom terapijom kao i konzervativnom – klasičnom medikametoznom terapijom. Što smo imali priliku da prezentujemo više puta kroz stručne radove na domaćim i međunarodnim dermatološkim i kongresima estetske medicine.
Lekari specijalisti poliklinike Diva ne preporučuju uklanjanje akni prirodnim putem jer se upalni proces može pogoršati i dovesti do komplikacija. Zato je naš stav da je mnogo bezbednije posavetovati se sa dermatologom.
Posebno nije preporučljivo samostalno ceđenje akni jer može dovesti do bakterijske infekcije i nastanka ožiljaka.
Terapija koja ne daje nikakve neželjene efekte je laserska terapija. Za sve oblike akni koji se mogu tretirati na ovaj način preporučujemo lasersku terapiju.
Kod težih oblika akni je potrebno uključiti lokalnu ili sistemsku terapiju pod kontrolom lekara specijaliste.
Nekada se zbog poremećaja hormona, pada imuniteta ili u trudnoći može desiti pojava akni u kasnijem životnom dobu čak i kod ljudi koji ih nisu imali u mladosti. Lečenje akni kod odraslih takođe je moguće obaviti laserom sa odličnim rezultatima.
NAPOMENA:
Da li je ova procedura pravi izbor za određeni tip i stanje kože proceniće lekar specijalista na besplatnim konsultacijama, te u skladu sa tim predložiti adekvatnu proceduru. Koliko tretmana je potrebno je individualno i zavisi od više faktora.
Rezultati procedure mogu se razlikovati od pacijenta do pacijenta, a na to utiče više faktora uključujući genetiku, hormonski status i način života svakog pojedinačno.
Ceo disklejmer možete pročitati OVDE.
U poliklinici Diva dr Bogdanović Beograd, kod naših lekara specijalista dermatologije i estetske hirurgije, možete zakazati BESPLATNU konsultaciju za pregled pre procedura za lasersko uklanjanje bubuljica u jednoj od naših poliklinika ili specijalističkih dermatoloških ordinacija kako bismo na pregledu precizirali kakvi rezultati mogu da se očekuju:
na jedan od brojeva telefona 063 338 334 ili 011 3242 841 ili na mail info@divaclinic.com
Pregled ili proceduru možete zakazati
Ukoliko je potreban specijalistički dermatološki pregled kože zbog dermatoloških promena na koži tada je cena 6.000 RSD.
Vaša “Poliklinika Diva”
Autor teksta: dr spec. Svetlana Bogdanović
Koautor: dr spec. Marija Šejnjanović