Usled povrede kože ili nakon operacije na koži se pojavljuju ožiljci. Kod nekih osoba dolazi do preteranog bujanja, to jest do stvaranja novog vezivnog tkiva, kao posledica zarastanja rane, odnosno keloidi ili keloidni ožiljci. Kako oni nastaju, zašto se kod nekih osoba češće javljaju, kao i kako se uklanjaju, odgovaraju lekari specijalisti poliklinike Diva dr Bogdanović.
Mogu biti bolno osetljivi i često je izražen neprijatan osećaj svraba.
Nekada prođu nedelje, a nekada i meseci dok se keloidi ne pojave na koži. U početku budu crvenosmeđe boje, a kako vreme prolazi prelaze u svetloružičastu. Kada keloidni ožiljak dostigne određenu veličinu, više ne raste.
Naši lekari specijalisti, koji imaju bogato i dugogodišnje iskustvo u radu, na besplatnom konsultativnom pregledu, proceniće stanje kože, koji laser je optimalan, kakvi se rezultati mogu očekivati, kao i koliko tretmana je potrebno za uklanjanje keloida.
BESPLATNU konsultaciju za uklanjanje keloida u Beogradu sa lekarima specijalistima dermatologije poliklinike Diva dr Bogdanović možete zakazati u jednoj od naših poliklinika ili specijalističkih dermatoloških ordinacija:
Uzrok nastanka keloida je poremećaj u mehanizmu zarastanja rana koji se odlikuje prekomernom proizvodnjom i bujanjem kolagenih vlakana i vezivnog tkiva čak i preko ivica rane.
Keloidi mogu da variraju u izgledu, čvrstoći, obliku, razgraničenju i mestima na kojima se nalaze.
Ovi ožiljci nastaju u toku procesa zarastanja rana posle:
Pretpostavlja se da su keliodi posledica genetske predispozicije i po medicinskim statistikama javljaju se sa učestalošću od 4 do 5% u ukupnoj populaciji.
Nikada se ne povlače spontano, a često nakon neadekvatnih tretmana imaju tendenciju ponovnog vraćanja.
Različite studije o kvalitetu života ukazuju na to da keloidni ožiljci imaju funkcionalni, estetski ili psihosocijalni uticaj na osobe koje ih imaju.
Keloidi se od hipertrofičnih ožiljaka razlikuju po tome što
za razliku od hipertrofičnih ožiljaka koji se uvek formiraju u okviru ivica rane i vremenom se spontano smanjuju.
Dakle, keloidni ožiljci se nikada ne povlače spontano, a često nakon tretmana imaju tendencu ponovnog vraćanja.
Različite studije ukazuju na to da se keloidi češće javljaju kod pacijenata uzrasta od 20 do 35 godina i češće kod žena nego kod muškaraca. A ređe se javljaju kod starijih osoba ili kod dece.
Keloidni ožiljci se učestalije javljaju kod pacijenata sa fototipom kože od III do VI skale po Fitzpatricku.
Osobama koje imaju sklonost ka nastanku keloida ne savetuje se da rade hirurške intervencije na predilekcionim regijama kože.
Regije na licu i telu na kojima se najčešće javljaju keloidi su:
Lečenje keloida je veliki medicinski i estetski izazov jer se ne može sa sigurnošću predvideti njihova reakcija na terapiju.
Lečenje keloida zavisi od njihove veličine, broja i regije koja se tretira.
Posle višedecenijskog iskustva u lečenju keloida u poliklinici Diva možemo sa sigurnošću potvrditi da je Frakcionisani ER:Yag laser najefikasnija i najbezbednija terapija u tretmanu keloida.
Frakcionisani Er Yag:laser se pokazao u kliničkoj praksi kao izuzetno efikasan u lečenju ovih kompleksnih ožiljaka i može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa intralezionim ubrizgavanjem kortikosteroida.
Laser ima dvostruko dejstvo na keloidne ožiljke. On frakcionisanom ablacijom površine keloida
Preporuka je 3 do 5 tretmana sa pauzama od 4 do 6 nedelja između tretmana.
Tretmani su bezbolni i bez upotrebe lokalne anestezije i ne zahtevaju oporavak s obzirom na to da se radi o savremenoj frakcionisanoj tehnologiji koja omogućava da se koža u tretiranoj zoni obnovi u roku od 24 sata.
Nakon tretiranja kože na mestu gde se nalazi keloidni ožiljak Frakcionisanim Er:Yag laserom
Laser osim smanjenja debljine ožiljka dovodi do i do njegovog omekšavanja, jer stimuliše remodeliranje kolagena u dermu.
Keloide vrlo uspešno tretiramo Frakcionim Er: Yag laserom.
Nekada, kada se radi o gigantskim keloidima ili keloidima izuzetno velike debljine, potrebno je lasersku terapiju kombinovati sa intralezionim ubrizgavanjem kortikosteroida.
To je terapija koja podrazumeva ubrizgavanje kortikosteroida u predeo samog ožiljka. Nakon ove procedure ožiljak se dodatno smanjuje i smekšava čime se ubrzava njegova regresija u kombinaciji sa laserskim tretmanom.
Aplikacija ovog leka se najčešće radi sa pauzama od 4 do 8 nedelja. Broj ponavljanja je individualan i može biti 2 do 4 puta.
Koja kombinacija tretmana će biti primenjena, lekari specijalisti u poliklinici Diva, odlučuju na konsultacijama koje su BESPLATNE.
NAPOMENA:
Da li je ova procedura pravi izbor za određeni tip i stanje kože proceniće lekar specijalista na besplatnim konsultacijama, te u skladu sa tim predložiti adekvatnu proceduru. Koliko tretmana je potrebno je individualno i zavisi od više faktora.
Rezultati procedure mogu se razlikovati od pacijenta do pacijenta, a na to utiče više faktora uključujući genetiku, hormonski status i način života svakog pojedinačno.
Ceo disklejmer možete pročitati OVDE.
U poliklinici Diva dr Bogdanović Beograd, kod naših lekara specijalista dermatologije i estetske hirurgije, možete zakazati BESPLATNU konsultaciju za pregled pre procedure za uklanjanje keloidnih ožiljaka u jednoj od naših poliklinika ili specijalističkih dermatoloških ordinacija kako bismo na pregledu precizirali kakvi rezultati mogu da se očekuju:
na jedan od brojeva telefona 063 338 334 ili 011 3242 841 ili na mail info@divaclinic.com
Pregled ili proceduru možete zakazati
Ukoliko je potreban specijalistički dermatološki pregled kože zbog dermatoloških promena na koži tada je cena 6.000 RSD.
Vaša „Poliklinika Diva“
Autor teksta: dr spec. Svetlana Bogdanović
Koautor: dr spec. Slavica Peković