Jedan od prvih uslova za lepu i zdravu kožu je pravilna nega kože. Da li ste znali da tokom samo godinu dana žena u proseku nanese na kožu između 4 i 6 kilograma kozmetičkih proizvoda? Zato je važno da se nega kože sprovodi na adekvatan način kako svojoj koži ne bismo napravili više štete nego koristi. Zbog toga proverite da li tokom dnevne rutine nege kože pravite neku od ovih grešaka.
Da li koristite samo vodu kada se umivate? Sredstva za čišćenje lica služe da uklone sve nečistoće sa kože, što nije moguće uraditi samo vodom.
Isto tako, prilikom umivanja ne treba koristiti agresivne proizvode jer oni uklanjaju i prirodni film koje proizvode lojne žlezde i pokriva površinu kože, a služi za njenu zaštitu.
Izaberite blaga hidrirajuća sredstva za umivanje koja odgovaraju vašem tipu kože i koristite ih najviše dva puta tokom dana – ujutru i uveče.
Iako prija, naročito tokom zimskih meseci, isuviše topla voda isušuje kožu i dovodi do njene dehidratacije, a ona se bori sa tim tako što lojne žlezde počinju ubrzano da rade. Uz to, otvaraju se pore i proširuju kapilari. Na taj način pospešuje se njeno preuranjeno starenje.
S druge strane, hladna voda utiče na slabljenje i pucanje kapilara.
Idealno za kožu je da je voda koju koristite mlaka.
Posle umivanja lice je potrebno obrisati posebnim mekanim peškirom, tačnije sakupiti vodu sa kože tapkanjem kako se ne bi oštetila.
3 saveta za brisanje lica nakon umivanja:
Upotrebljavate sredstva za piling lica više od jednom nedeljno? Preporuka dermatologa je da se ovi proizvodi koriste jednom u 7 ili 10 dana, jer iako su idealni za uklanjanje nečistoća i mrtvih ćelija sa kože sa lica, mogu je oštetiti i smanjiti njenu prirodnu sposobnost zaštite od negativnih spoljašnjih uticaja ukoliko se koriste prečesto. Pokreti prilikom pilinga kože moraju biti lagani i blagi, bez preteranog trljanja.
Takođe, neophodno je koristiti one koji odgovaraju tipu kože.
Uprkos uvreženom mišljenju da češći piling kože pomaže da se smanji lučenje lojnih žlezda, kada se preterano koristi čini upravo suprotno. Kada previše tretiramo kožu takvim preparatima, ona se “bori” i ubrzava se rad lojnih žlezda te se poizvodi više masnoće. To je prirodan mehanizam odbrane kože od spoljašnjih uticaja.
Piling, pored toga što uklanja mtvi površinski sloj, kožu podstiče na regeneraciju i savršeno je priprema za masku, kako bi upila što više hranjivih materija. Zato s vremena na vreme, uradite piling kože i pomozite joj da se obnovi.
Prilikom svake kupovine proizvoda za skidanje šminke i čišćenje kože proverite za koji tip kože su namenjeni, ali i sastav. Izbegavajte one koji sadrže agresivne sapune i alkohol jer to dovodi do isušivanja kože – dehidrirana koža brže stari, a bore su dublje i vidljivije.
Takođe, prilikom korišćenja ovih sredstava trudite se da kožu ne trljate previše, jer tada dolazi do njenog pucanja. Ako je potrebno, ponovite postupak kako biste u potpunosti uklonili nečistoće i šminku sa lica.
Da biste znali kolika je idealna količina proizvoda za negu kože koje koristite objasnićemo vam slikovito:
Previše ste umorni i procenili ste da nemate snage za skidanje šminke pre spavanja? Poslušajte savet dermatologa i UVEK uklonite šminku pre nego što legnete. Tokom spavanja koža se regeneriše i započinje detoksikaciju, a ukoliko nije očišćena, ne može da “diše” i dobija manje kiseonika.
Neskidanje šminke pred spavanje dodatno utiče na starenje kože i zato izdvojite par minuta i barem je brzinski očistite i nanesite serum i noćnu kremu.
Takođe, jutarnje čišćenje kože je veoma važno jer uklanja sebum koji se nagomilao tokom noći.
Koristite sredstva za skidanje šminke? Naravno! Međutim, nakon uklanjanja šminke neophodno je umivanje kako bi se sa kože uklonili ostaci preparata i zaostala šminka.
Kada se krema za lice nanese odmah posle umivanja koža je dodatno hidrirana, jer krema sprečava dalje isparavanje vode koja se i posle brisanja zadržala na koži.
Dermatolozi preporučuju da to uradite barem sat vremena pre odlaska u krevet kako biste koži dali vremena da upije kremu umesto da ostane na jastučnici.
Svakoj koži je neophodna hidratacije, bez obzira na tip. Zato birajte kreme sa hijaluronom koje će joj obezbediti dovoljno vlažnosti.
Detaljno o tome kako izgleda dnevna rutina nege kože pisali smo u tekstu “Nega lica – saveti dermatologa za sjajan ten!”. Tu ćete pronaći i smernice o tome kako da odredite tip svoje kože.
Najmanje 2 puta sedmično nežnim sapunom potrebno je da operete i osušite na vazduhu četkice za nanošenje šminke. Tako ćete sprečiti da nečistoće i bakterije dospeju na nežnu kožu lica prilikom šminkanja.
Iako je pamuk dobar izbor materijala kada je reč o garderobi, jer omogućava protok vazduha, za noćni odmor birajte svilene jastučnice. Trenje koje nastaje tokom spavanja trljanjem kože o pamuk oštećuje kožu i uništava kolagen u njoj, te pospešuje nastanak bora.
Koliko često je potrebno menjati jastučnicu? Dermatolozi savetuju da je idealno barem jednom sedmično, jer se na njoj nakupljaju mrtve ćelije kože, prašina, sebum…
Pre spavanja kosu uklonite sa lica laganom gumicom, a ako imate šiške – uklonite ih sa čela šnalicama kako biste sprečili da se na kožu prenesu nečistoće.
Koža obavlja detoksikaciju u periodu od 22h do 2h ujutru, a regeneriše se od 2h do 6h ujutru. Imajte to na umu.
Naočare koje štite od sunca nisu rezervisane samo za letnji period godine i ne predstavljaju samo modni detalj. One ujedno štite predeo oko očiju od štetnih uticaja UV zračenja te pomažu u sprečavanju nastanka sitnih borica u predelu oko očiju.
Nešto vas je zasvrbelo na licu? Na njega je sletelo perce, listić, latica? Ili je jednostavno blag povetarac doveo do neprijatnog osećaja na koži i mate jaku želju da je dodirnete kako biste se toga oslobodili? Sledeći put kada se to dogodi, setite se da svaki put kada noktima ili prstima pređete preko lica rizikujete da na njega prenesete bakterije koje mogu dovesti do infekcije i akni. Zato umesto toga koristite spoljašnji deo dlana.
Tokom dana je potrebno da u organizam unesete oko 2 litra vode, čime se koži obezbeđuje hidratacija iznutra. Konzumirajte hranu bogatu antioksidansima – bobičasto voće, zeleno povrće… A već uveliko je poznato da pušenje i alkohol nepovoljno utiču na zdravlje kože.
Ceđenjem akni oslobađa se bakterija koja će uticati na to da se one pojave i u okolini, a ujedno se stvaraju uslovi za nastanak ožiljaka od akni. Pravilno uklanjanje akni podrazumeva korišćenje adekvatnih preparata za lečenje akni uz konsultacije sa dermatologom i lečenje pravim procedurama.
Uv zraci na našu kožu štetno deluju bez obzira na godišnje doba i zato je važno da kreme za zaštitu od sunca koristite redovno. O tome kako je izabrati pisali smo u tekstu “Kako izabrati kremu za sunčanje? 4 važna saveta lekara specijalista”.
Možda deluje kao da ima mnogo koraka za negu kože koje je potrebno poštovati, međutim, kad vam sve ovo pređe u naviku videćete da je potrebno tek nekoliko minuta tokom dana, a koža će vam biti zahvalna!
Posetite nas na adresi, Kosovska 34, Beograd. Zakažite BESPLATNE konsultacije na telefon: 011/334-21-31 ili +381 63 338 334