Topli dani i predstojeće leto izmamiće nas na sunce. Iako je povremeno izlaganje sunčevim zracima preporučljivo i zdravo, često se događa da tokom letnjih meseci u tome nismo umereni. Zbog toga na koži mogu nastati mnoga oštećenja, a ujedno se podstiče ubrzano starenje. Zato je zaštita od sunca veoma važna. Uz poštovanje ovih 12 saveta stručnjaka koža će duže biti lepa i zdrava.
Pored opekotina, koje su svakako bolne i same po sebi opasne po kožu, usled preteranog izlaganja suncu dolazi i do pojava fleka, ljuštenja kože, crvenila, alergija, isušivanja, a posledica svega toga mogu biti maligne promene na koži, a u krajnjem slučaju i kancer.
Kako bismo sprečili da dođe do ugrožavanja zdravlja, potrebno je pridržavati se ovih saveta stručnjaka prilikom izlaganja suncu.
Kako biste zaštitili kožu od štetnih uticaja UV zraka preporučljivo je da u toplim letnjim danima nosite odeću koja pokriva veći deo kože, ali dozvoljava da se osećate lagodno.
Lagano, ali gusto tkanje i materijali poput lana i pamuka dozvoljavaju koži da „diše“, a ujedno sprečavaju da bude pod direktnim udarom sunca. A suva odeća štiti bolje nego mokra.
I ne zaboravite na šešire i marame, jer tako štitite glavu, odnosno kosu, lice, uši i vrat, leđa, ali i dekolte.
Stručnjaci često skreću pažnju na to da je izlaganje sunčevim zracima leti najopasnije u periodu između 10 i 16 sati, kada su najjači. Izbegavajte, ako možete, da u tom periodu dana budete na suncu.
Preporuka i savet lekara je da se koriste kreme koje imaju adekvatan zaštitni faktor! Na lice obavezno nanosite one koje imaju visok SPF – 50, a ako ste naumili da uživate u plivanju, izaberite one kreme koje su vodootporne.
Naravno, nema potrebe za debelim slojem zaštitne kreme, ali potrudite se da sloj kreme za sunčanje ne bude tanak, jer se tako njena zaštita smanjuje za čak 50%.
To znači da je potrebno da se pridržavate pravila, odnosno da obratite pažnju na zaštitni faktor jer on predstavlja vreme tokom kojeg vas krema štiti od sunca.
Primera radi, ukoliko koristite kremu za sunčanje sa zaštitinim faktorom 50, tada ju je potrebno nanositi na svakih 50 minuta do sat vremena kako bi ona adekvatno radila svoj posao. Svakako, pre izlaganja suncu, nanesite kremu 10 do 15 minuta ranije, kako biste koži omogućili dovoljno vremena da je upije.
Svako plivanje ili ulazak u vodu zahteva da nakon toga ponovo nanesete kremu za sunčanje.
Kao što brinete o koži, tako je i posebnu pažnju potrebno obratiti na zaštitu usana koje su veoma osetljive.
Zato tokom leta birajte balzame na usne sa zaštitnim faktorom.
Iako hlad zaista nudi određenu dozu zaštite od sunca, budite obazrivi. UV zraci odbijaju se o različite površine – pesak, sneg, beton pa smo i dalje izloženi njihovom uticaju. Kada ste pod suncobranom ili zaštitom krošnje drveća imajte na umu da oni ne pružaju potpunu zaštitu pa je neophodno i u tim uslovima da nanesete kremu sa zaštitnim faktorom.
Iako je dugo sunčanje posebno opasno za osobe svetle puti, ni oni sa tamnijim tenom ne bi trebalo da preteruju u tome. Ako baš ne možete da odolite da se prepustite sunčevim zracima, izlažite se postepeno. Na taj način se može izbeći da se dobiju opekotine.
Često se može čuti kako se tokom oblačnih dana možete duže izlagati suncu ili sunčati. To nije tačno jer oblaci propuštaju UV zrake, te se može dogoditi da upravo tada nastanu opekotine.
Neki od lekova mogu kožu učiniti dodatno osetljivom na sunce, čime se povećava rizik od pojave opekotina. Zato se pre izlaganja suncu posavetujte sa lekarom ili farmaceutom.
Danas su dostupni različiti sprejevi za kosu koji imaju zaštitni faktor, te je preporučljivo koristiti ih tokom sunčanja. Nakon toga, kosu dodatno nahranite posle pranja odgovarajućim balzamima.
U periodu godine kada smo često izloženi suncu, u ishranu je poželjno uvesti hranu bogatu karotenoidima – koji pripremaju kožu za sunce, i vitaminom C – koji je štiti i pomaže joj pri regeneraciji.
Zato se preporučuje unos namirnica poput nara, šargarepe, paradajza, kurkume, semenki suncokreta i ribe, ali i dodatna konzumacija kalcijuma koji se naročito preporučuje osobama slonim alergijama.
Nakon leta preporuka je da obavite pregled kože kod lekara specijaliste, a naročito ako imate veliki broj mladeža na licu i telu.
Pored kliničkog pregleda, najadekvatniji je dermoskopski pregled izraslina na koži koji lekaru omogućava da vidi da li je došlo do bilo kakve promene koja nije vidljiva golim okom. Na taj način se na vreme može uočiti da li je neki od mladeža neophodno ukloniti kako bi se sprečio nastanak malignih promena.
I ne zaboravite, ove savete primenjujte i tokom drugih godišnjih doba, a naročito ako zimu provodite na planini, kada su obično lice i ruke redovno izloženi sunčevim zracima.
Posetite nas na adresi, Kosovska 34, Beograd. Zakažite BESPLATNE konsultacije na telefon: 011/334-21-31 ili +381 63 338 334