Uzrok nastanka melazme je ili nepoznate etiologije ili je prouzrokovana hormonalnim disbalansom. Kod većine žena nastaje u toku trudnoće ili neposredo nakon porođaja. Do razvoja melazme dolazi zbog:
Treba napomenuti i da antikonvulzivni lekovi pogorošavaju postojeću melazmu. A efekat melazme se uvek dodatno pojačava pri izlaganju sunčevoj svetlosti ili izvorima UV zračenja, tokom letnjih meseci.
Melazma se najčeće javlja kod žena. Čak u 90% slučajeva se javlja u ženskoj populaciji a samo u 10% kod muškaraca. Kod žena se javlja u periodu između 20. i 50. godine života, pogotovo kod onih sa tamnijim tipom kože.
Melazma nastaje kao posledica nakupljanja pigmenta melanina u epidermisu, dermisu ili u oba sloja kože, pa ih možemo podeliti na:
Kod površnog tipa melazme, pigment melanin nalazi se samo u površnom sloju kože, epidermisu, dok se kod duboke melazme pigment deponuje i u središnji sloj kože, dermis. Kod kombinovanih melazmi pigment je u oba sloja kože.
Melazma za veliki broj žena predstavlja estetski problem zbog odavanja utiska o „prljavoj koži lica“.
Melazma se može pojaviti:
Kod lečenja melazme, osnovni cilj je blokirati stvaranje novog melanina kao i uklanjanje već postojećeg melanina u koži. Uklanjanje melazme postiže se:
Lečenje melazme je dugotrajan proces, a o vrsti lečenja se uvek treba konsultovati sa lekarom specijalistom dermatologije.
Lasersko uklanjanje melazme je jedan vid komforne i bezbedne terapije za pacijente, koju isključivo primenjuje lekar, specijalista dermatologije.
IPL laser (intenzivno pulsno svetlo) je tretman podmlađivanja koji koristi svetlosnu terapiju određene talasne dužine za razgradnju melanina u koži, smanjuje hiperpigmentacije i dovodi do ujednačavanja tena kože. IPL laserom se može tretirati koža lica, dekolte, kao i gornja površina šaka koje su uvek izložene suncu.
IPL laser radi po principu proizvodnje snopa svetlosti različitih talasnih dužina koju apsorbuju specijalizovane ćelije u kože kako bi popravile svoja oštećenja i razgradile nagomilane količine pigmenta melanina.
IPL laser tretman traje oko 30 minuta, u zavisnosti koja se regija tretira laserom. Pre tretmana se očisti, dezinfikuje koža, nanese sloj hladnog gela, stavljaju zaštitne naočare, kako bi se sprečilo oštećenje vida prilikom primene laserske terapije.
Tretman se izvodi uranjanjem sonde u hladan gel i aktiviranjem svetlosti koju emituje sonda lasera. Procedura nije bolna. Na mestu tamnijih hiperpigmentacija mogu se osetiti veoma blaga i diskretna peckanja, kao i prijatna toplota.
24 časa nakon tretmana koža može biti topla, može se osećati blago peckanje i primetiti blago crvenilo. U toku 7 dana nakon tretmana, braon tačke i pigmentisane površine postaju tamnije usled razgradnje pigmenta melanina koji je oslobođen nakon laserskog tretman.
Prvi rezultati tretmana postaju vidljivi dve nedelje nakon tretmana, kada se smanjuje pigmentacija kože i fleke postaju svetlije.
U zavisnosti od stepena hiperpigmentacije i veličine površine koja se tretira, savetuje se 1 do 5 tretmana, sa razmakom od 3 do 4 nedelje između njih.
Tretmani se rade u zimskim mesecima, na neosunčanu kožu. OBAVEZNA je zaštita od sunca i upotreba kreme sa SPF 50+ mesec dana nakon tretmana, kao i prilikom svakog daljeg izlaganja suncu kako se pigment ne bi ponovo aktivirao.
Frakcionisani laser je neinvazivna laserska procedura gde laserski snop prodire kroz epidermis ciljajuću dublje strukture kože. Laser emituje mikroskopske laserke zrake koji tretiraju više slojeva kože u isto vreme.
Oponaša povredu kože stimulišući je da prođe kroz svoj prirodni proces zarastanja izazivajući kontrakciju postojećih kolagenih vlakana i u isto vreme stimulišući proizvodnju novog kolagena, tkiva i ćelija. Pigment melanin se prilikom prodiranja laserskog snopa oslobađa u površni epidermis i finom eksfolijacom kože, koja se javlja dva dana nakon tretmana, uklanja iz kože.
Tretman traje od 10 do 20 minuta, u zavisnosti od površine koja se tretira.
Tretman nije bolan. Pacijent oseća u isto vreme toplotu lasera i sa druge strane hladan vazduh kojim se koža hladi prilikom tretmana.
Nakon tretmana koža je crvena, oseća se blago peckanje i zatezanje. Crvenilo se povlači u roku od 24h nakon tretmana, a fino perutanje kože počinje 48h nakon tretmana i traje 2 do 4 dana, u zavisnosti od tipa kože. Tretira se samo neosunčana i svetla koža, a zaštita od sunca je obavezna nakon procedure.
Neophodno je 1 do 4 tretmana, koji se izvode u razmaku od 4 do 6 nedelja.
NAPOMENA:
Da li je ova procedura pravi izbor za određeni tip i stanje kože proceniće lekar specijalista na besplatnim konsultacijama, te u skladu sa tim predložiti adekvatnu proceduru. Koliko tretmana je potrebno je individualno i zavisi od više faktora.
Rezultati procedure mogu se razlikovati od pacijenta do pacijenta, a na to utiče više faktora uključujući genetiku, hormonski status i način života svakog pojedinačno.
Ceo disklejmer možete pročitati OVDE.
U poliklinici Diva dr Bogdanović Beograd, kod naših lekara specijalista dermatologije i estetske hirurgije, možete zakazati BESPLATNU konsultaciju za pregled pre procedure za lasersko uklanjanje melazme u jednoj od naših poliklinika ili specijalističkih dermatoloških ordinacija:
na jedan od brojeva telefona 063 338 334 ili 011 3242 841 ili na mail info@divaclinic.com
Naši lekari specijalisti će Vam na pregledu reći kakve rezultate možete da očekujete nakon ove procedure.
Pregled ili proceduru možete zakazati
Vaša „Poliklinika Diva“
Posetite nas na adresi, Kosovska 34, Beograd. Zakažite BESPLATNE konsultacije na telefon: 011/334-21-31 ili +381 63 338 334