Fibromi su benigni izraštaji vezivnog tkiva, a često se pojavljuju na kapcima, preponama, vratu i ispod pazuha. Dešava se da liče na bradavice ili mladeže i zato pravu dijagnozu postavlja lekar specijalista.
Radiotalasna metoda je metoda izbora za uklanjanje fibroma jer procedura kratko traje, ne ostavlja ožiljke i komforna je za pacijenta, a dovoljna je samo jedna poseta lekaru.
Fibromi su veoma česti benigni izraštaji, sa sporim rastom. Javljaju se kao pojedinačni ili multipni izraštaji na koži, a ima ih oko polovine svetske populacije.
U predelu glave se javljaju na koži kapaka, vrata, na trupu i pregibnim regijama – pazuhu i preponama.
Okruglog su ili ovalnog oblika, jasno ograničeni od okoline. Najčešće su uskom peteljkom vezani za podlogu (fibroma pendulum), a nekada imaju široku bazu. Veličina je od nekoliko milimetara do nekoliko santimetara u prečniku – gigantski fibromi. Mogu biti tvrde (fibroma durum) ili meke konzistencije (fibroma molle).
Na trupu je boja fibroma malo tamnija od okolne kože. U predelu prepona i pazuha su obično modrikasti ili hiperpigmentisani.
Pacijenti ih često mešaju sa mladežima, bradavicama ili keratozama.
Najčešće nastaju u srednjim godinama. Predispozicija za nastanak fibroma mogu biti gojaznost, hormonski disbalans, hronična iritacija i genetska predispozicija. Neka novija istraživanja su otkrila prisustvo humanog papiloma virusa (HPV) tipa 6 i 11 u promenama.
Uklanjanjem fibroma se sprečava njihovo dalje širenje po koži jer je u nekim slučajevima dokazano prisustvo virusa.
Povređivanje ili uvrtanje fibroma izaziva bol i krvarenje. U prevojima, posebno u toplim mesecima, može da se javi svrab, iritacija i sekundarna infekcija.
Takođe je veoma bitan i estetski aspekt lečenja jer koža na kojoj su se pojavili fibromi izgleda grubo i neuredno, a njihovim odstranjivanjem se ponovo dobija zdrava lepa koža bez ovih neprijatnih izraslina.
Dijagnoza je jednostavna, iako mogu da liče na bradavice i mladeže, a postavlja se na osnovu kliničke slike, objektivnog pregleda i patohistološkog nalaza.
Veće fibrome treba poslati na PH analizu da bi se proverile ćelije fibroma pod mikroskopom i isključilo prisustvo tumorskih ćelija.
Česte metode lečenja su odstranjivanje laserom ili radiotalasna metoda. Na osnovu obimnih studija rađenih i u svetu i kod nas radiotalasna metoda je pokazala visok stepen efikasnosti – procenat izlečenja je 97%.
Osim efikasnosti, radiotalasna metoda daje i odličan estetski rezultat jer se fibromi otklanjaju u potpunosti samo jednom intervencijom u trajanju od 20 do 40 sekundi, bezbolno, i sa jedva primetnim ožiljcima.
Za samo par minuta moguće je odstaniti 20 do 30 promena. I sami pacijenti su zadovoljni primenom radio-talasa. Uklanjanje je jednostavno i bezbolno uz korišćenje anestezije u obliku kreme.
Za promene na očnim kapcima takođe su idealni radio-talasi jer je to jedina metoda potpuno bezopasna za oči, a izuzetno je komforno uz korišćenje anestetika u obliku kreme.
Neprijatna iskustva sa radio-talasima možete doživeti samo ako proceduru izvode lekari bez potrebnog znanja i iskustva. Naravno za iskusnog radiotalasnog hirurga to su vrlo jednostavne intervencije bez obzira na veličinu ili lokalizaciju fibroma, zato birajte gde ćete se lečiti.
Autor teksta: Dr spec Svetlana Bogdanović Rašković, specijalista
plastične hirurgije
Posetite nas na adresi, Kosovska 34, Beograd. Zakažite BESPLATNE konsultacije na telefon: 011/334-21-31 ili +381 63 338 334